با آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ ، پالت رنگی اختصاصی داشته باشید!

آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ اهمیت دارد چون مهمترین عنصر کارهای گرافیکی ، رنگ و انتخاب رنگ است. همچنین هر رنگ، حتی با یک صدم روشنایی بیشتر یا کمتر، از یک کد اختصاصی برخوردار است که شناسایی و دسترسی به رنگ‌های خاص را به امری ساده تر تبدیل می‌کند. پس شما به کمک پنلی در فتوشاپ، قادر به آنالیز هر تصویر و ایجاد یک پالت رنگی از نمونه های مختلف رنگی موجود در آن می باشید.

کلیک کنید

آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ یکی از مباحث اصلی است چون همانطور که می دانید، از مهمترین عناصر کار های گرافیکی ، رنگ و انتخاب رنگ است. در واقع یکی از کاربرد های فتوشاپ ، به منظور تجزیه و تحلیل، استخراج و انتخاب رنگ می باشد. هر رنگ، حتی با یک صدم روشنایی بیشتر یا کمتر، از یک کد اختصاصی برخوردار است که شناسایی و دسترسی به رنگ‌های خاص را به امری ساده تر تبدیل می‌کند . پس شما به کمک پنلی در فتوشاپ، قادر به آنالیز هر تصویر و ایجاد یک پالت رنگی از نمونه های مختلف رنگی موجود در آن می باشید. هم چنین می توانید مشخص کنید که چه تعداد نمونه رنگی استخراج و به پالت اضافه شود. از دیگر جذابیت های این کار، امکان ذخیره کردن پالت ها و اعمال آن به تصاویر خود می باشد که در فتوشاپ با استفاده از یک لایه تنظیم می شود. با یادگیری دوره های آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ به کمک مدرس برتر “حسین فتوت خواه” با شعار “این شما و این گنج تجربیات ما” از جزئیات عقب نمی مانید.

آنالیز رنگ در فتوشاپ چیست؟

با آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ ، نحوه جمع آوری و سازماندهی رنگ ها را می آموزیم آن هم در مجموعه ای که می توانیم هر زمان که احتیاج داشته باشیم استفاده کنیم . آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ برای مواقعی که در حال کار با چندین مشتری متفاوت هستیم ، ایده آل است چون بعضی از آن ها رنگهای خاصی مد نظر دارند که می خواهند در پروژه خود از آنها استفاده کنند ، یا حتی هنگامی که ما فقط می خواهیم برای کارهای خودمان رنگ های مختلفی را جمع آوری و سازماندهی کنیم.

یکی از کارهایی که عکاسان معمولا از آن لذت می برند ، گرفتن عکس از صحنه های طبیعت در فضای باز ، و سپس نمونه برداری از بعضی از رنگ های تصویر و ذخیره آنها به عنوان مجموعه رنگ های مختلف است. در دوره آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ دقیقاً همان چیزی را که توضیح دادیم یاد خواهید گرفت ، نمونه برداری از رنگ های مختلف یک عکس ، ذخیره آنها به عنوان الگو های رنگی در پالت فتوشاپ ، و سپس ذخیره آنها به عنوان یک مجموعه اختصاصی. همچنین خواهید دید که چگونه کارها را دوباره به حالت پیش فرض فتوشاپ می توان برگرداند و بعد از آن چگونگی بارگذاری مجموعه swatch تازه ایجاد شده خود را در هر زمان که لازم باشد بارگیری کنید.

آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ چگونه انجام می شود؟

برای اینکه کمی بهتر با موضوع آشنا شوید با یک مثال پیش می رویم، تصویر زیر را در نظر داشته باشید :

آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ
تصویری از تغییر رنگ برگ ها در پاییز

قدم اول ترجیحا مجموعه رنگ های موجود (Swatches palette) در پالت رنگی فوتوشاپ خود را حذف کنید.

این کار اصولا به صورت دستی و تک به تک برای هر رنگ انجام می شود تا به یک پالت خالی از رنگ بر سید.

Swatches palette در فتوشاپ در حالت default

Swatches palette خالی از رنگ

قدم دوم از ابزار قطره چکان کمک بگیرید.

در این مرحله یک تصویر به دلخواه خودتان وارد فتوشاپ کنید که می خواهید نمونه های رنگی آن را داشته باشید ، سپس ابزار قطره چکان خود را از پنل Tools بگیرید . بهتر است بدانید با آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ با جزئیات بیشتری پیش خواهیم رفت.

قطره چکان در پنل tool در فتوشاپ

 

قدم سوم از یک قسمت تصویر ، اولین رنگ را نمونه بردارید.

مکان نمای موس را روی محل مورد نظر برده و به کمک قطره چکان نرم افزار فتوشاپ از قسمتی از رنگی که می خواهید نمونه بردارید و کلیک کنید. در اینجا رنگ زرد برگ درختان مد نظر ماست. در انتها ، اگر نگاهی به پنل tools بیندازید متوجه حضور رنگی که نمونه برداشتید ، می شوید .

نمونه گیری از رنگ زرد برگ درختان

رنگ نمونه برداری شده

قدم چهارم – رنگ نمونه برداری شده را به Swatches Palette اضافه کنید.

ترجیحا از نام هایی که فتوشاپ به صورت پیش فرض می آورد استفاده نکنید . بعد از انتخاب نام و تأیید آن رنگ زرد برگ درختان به پالت شما اضافه شده است.

نکته : مراحلی که با هم مرور می کنیم صرفا جهت آشنایی بیشتر شما با دوره آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ است. مباحث آموزشی با دقت و جزئیات بیشتر بیان می گردد.

افزودن رنگ به Swatches Palette

قدم پنجم –  از چند رنگ دیگر تصویر نمونه برداری کنید.

این کار را ادامه دهید و نمونه های بیشتری در پالت رنگی فتوشاپ تان بیافزایید. تعداد رنگ هایی که می توانید اضافه کنید دلخواه است . با آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ ، رنگ های خاص تری می توانید نمونه داشته باشید.

swatches pallet با نمونه رنگ بیشتر

 قدم ششم مجموعه رنگ هایتان را به عنوان یک swatch set در فتوشاپ ذخیره کنید.

چگونگی ذخیره swatches

قدم هفتم برگشت به حالت اولیه پالت رنگی

اگر خاطرتان باشد در قدم اول پالت رنگی موجود را حذف کردیم ، حال اگر بخواهیم مجدد به آن بازگردیم طبق تصویر زیر عمل می کنیم. با آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ پالت های هیجان انگیزی خواهید داشت که نیازی به پاک کردن آن ندارید.

چگونگی بازگشت به حالت اولیه

البته شما می توانید پالت های رنگی که ساخته اید داشته باشید . مطمئنا رنگی هایی که ساخته اید کد اختصاصی خود را دارند و در نوع خود منحصر به فردند. با آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ ، یاد می گیرید پالت های خود را همزمان داشته باشید.

قدم هشتم چگونگی دسترسی به پالت های رنگی قبلی

پیشنهاد می کنیم پالت های خود را با نام هایی ذخیره کنید که براحتی بتوانید پیدا کنید . با توجه به تصویر زیر دسترسی به پالت های قبلی برایتان امکان پذیر است . نحوه ذخیره آنها توسط فتوشاپ بر حسب حروف الفبا است.

چگونگی دسترسی به پالت های قبلی

نتیجه گیری

در نهایت شما با گذران دوره آموزش آنالیز رنگ در فتوشاپ موفق به آنالیز روی رنگ های یک تصویر می شوید و می توانید از آن مجموعه برای ویرایش تصاویر دیگر استفاده کنید . قطعا که این کار بسیار حرفه ای تر و پیشرفته تر می باشد اما نکاتی که گفته شد صرفا جهت آشنایی با آموزش آنالیز رنگ با فتوشاپ بود.

این نوشته منتشر شده در بیشتر بدانیم می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.