آموزش این تکنیک در فتوشاپ چگونه است؟

این شما و این گنج تجربیات ما با آموزش double exposure در فتوشاپ که به شما امکان ترکیب چند عکس را می دهد و شما خالق اثری هستید که به صورت واقعی وجود ندارد! این اثرها می تواند پویا، زیبا، نوستالژیک یا دلهره آور باشد که بستگی به نوع ترکیب آن ها با هم دارد. با این تکنیک می توانید عکسی را که امروز با تلفن همراه خود گرفته اید با عکس دیگری که سال گذشته با دوربین عکاسی خود گرفته اید ترکیب کنید و یا حتی یک عکس که به صورت آنلاین پیدا کرده اید با هم ترکیب کنید.

برای استفاده از این اثر نیازی به دانش عکاسی زیادی نیست. با امکان قرار دادن Multiple Exposure در منوی عکسبرداری های جدید، می توان با دوربین DSLR این اثر را ساخت، اما برای کنترل خلاقانه تر و تنظیمات بهتر می توانید با استفاده از نرم افزار Adobe Photoshop با تصاویری که گرفته اید، این جلوه را تکرار کنید. در این مقاله بهترین نکاتی که توسط مدرس آقای “حسین فتوت خواه” ذکر شده است را دنبال خواهید کرد، با ما همراه باشید.

آموزش double exposure
آموزش double exposure در فتوشاپ

آموزش ساخت پرتره های double exposure در فتوشاپ

در این آموزش به نکات قابل توجه ای اشاره می کنیم. باید کنتراست صحیح را پیدا کنید، زیرا تضاد بین روشنایی و تاریکی در ساخت این پرتره ها بسیار مهم است. همچنین می توانید از حالت های مختلف برای ترکیب دو عکس، مثل پر رنگ نشان دادن روشنایی یا پر رنگ نشان دادن تاریکی در تصویر خود استفاده کنید. کنتراست یک تفاوت اساسی بین سوژه و پس زمینه ایجاد می کند و تصاویر را از یکدیگر به صورت جدا نشان می دهد.

در آموزش double exposure در فتوشاپ به شما یاد داده خواهد شد که مطمئن شوید تصاویری را انتخاب می کنید که دارای کنتراست کافی بین سوژه و پس زمینه است تا بتوانید تمایز ایجاد کنید. double exposure به ساخت عکس هایی با مفهوم کمک می کند که برای این کار باید عکس پس زمینه ای جذاب و جالب توجه انتخاب کنید، اصولا انتخاب تصاویر سوژه‌ی تاریک خروجی مورد پسند تری دارد و از Lighten یا Screen blend mode برای ایجاد یک عکس نوردهی چندگانه در فتوشاپ استفاده می شود. بنابراین باید در این آموزش اینگونه بیان کنیم که ما یک تصویر داریم و نور بیشتری به آن تصویر اضافه می کنیم تا بلد شود یا نور کمتری اضافه می کنیم چون نمی خواهیم اطلاعات زیادی از عکس مشخص شود.

double exposure
آموزش double exposure در فتوشاپ

ساخت افکت double exposure در فتوشاپ

در آموزش double exposure در فتوشاپ به شما آموزش داده خواهد شد که باید برای تصویری که می سازید یک موضوع در نظر بگیرید. موضوع برای ایجاد جلوه double exposure از عناصر مهم است. نمی توانید تصاویر را به طور تصادفی انتخاب کنید و انتظار داشته باشید که یکدیگر را تعریف کنند یا به هم ربط داشته باشند. بهترین انتخاب، استفاده از تصاویری است را که مربوط به یکدیگر هستند و به روایت داستان منجر می شوند.

آموزش double exposure در فتوشاپ می تواند به شما در ساخت تصاویری با مناظر حماسی و بافت غنی یاری دهد. برای مثال می توانید جلوه هایی مانند جنگل انبوه را در مقابل مناظر شهری پر زرق و برق ایجاد کنید. اینجاست که همه لذت ها شروع می شوند. با اطمینان حاصل کردن از کیفیت و وضوح عکس هایی که انتخاب کرده اید، هر دو آن ها را در فتوشاپ باز کنید تا ماجراجویی آغاز شود. می توانید ایده های زیادی را از سایت هایی چون Pinterest بگیرید تا به بهترین ایده برای موضوع خود برسید.

ترکیب کردن دو تصویر باهم
آموزش double exposure در فتوشاپ

آموزش double exposure در فتوشاپ با یادگیری تضمینی

بعد از یادگیری با این آموزش بهترین پیشنهاد آزمایش و تمرین کردن زیاد است. اگر موضوع خاصی در ذهن خود دارید ، می توانید با ترکیب کردن عکس ها ، ایده های خود را بسازید. می توانید به طبیعت بروید و تصاویر پایه و عکس های لایه خود را بگیرید. سپس آنهایی که می خواهید با هم ترکیب شوند را انتخاب کنید. حتی می توانید برای صرفه جویی در وقت و زمان خود از سایت های مختلف استفاده کنید . در این سایت ها تصاویر زیادی موجود است و می توانید بلافاصله کار خود را در فتوشاپ شروع کنید.

پس از انتخاب تصاویر مورد نظر می توانید با حذف موارد اضافه، اثر هنری خود را ایجاد کنید. با آپشن Blending Modes یا حالت های ترکیب بازی کنید تا به ایده آل ترین ترکیب ممکن برسید. Blending Modes قدرتمند ترین ابزار برای double exposure است که در کمترین زمان، ادغام را انجام می دهند. در فتوشاپ، فقط با تغییر ترکیب لایه می توانید تصاویر زیادی را مقایسه کنید تا بهترین نتیجه را برای اثر زیبای تان پیدا کنید.

آموزش double exposure در فتوشاپ
آموزش double exposure در فتوشاپ

برای آشنایی با افکت HDR کلیک کنید

در آخر

در آموزش double exposure در فتوشاپ که او با تشکر از شما برای پیگیری این آموزش، تنها پیشنهادی که از ما برای شما باقی می ماند این است که حتما سعی کنید تصاویر را پشت سر هم آزمایش کنید و آن ها را با استفاده ازBlending Modes  و لایه های تنظیم مانند آنچه قبلاً مشاهده کرده اید، ترکیب کنید تا به ایده ای که مد نظرتان هست برسید. دنبال کردن این مراحل ساده  به ما کمک کرد تا یک پرتره double exposure شیک ایجاد کنیم.  ترکیب دو تصویر و ایجاد جلوه سورئالیستی از دیگر مزایای این افکت میباشد .امیدوارم از تجربیات آقای حسین فتوت خواه بهره برده باشید . با استفاده از نکاتی که گفته شد می توانید تا ترکیبات جالب و دستکاری های جالب تری داشته باشید. موفق باشید.

برای آموزش کاملتر میتوانید این ویدیو از کانال ما را در آپارات مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *