نحوه تبدیل روز به شب در فتوشاپ

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شب هنگام از چیزی عکس بگیرید؟ شما ممکن است وقت، دانش و تجهیزات لازم برای انجام این کار را نداشته باشید و از این که این عکس را نگرفته اید، پشیمان شده باشید. هر چند در بعضی موارد ممکن است شب بتوانید  از منظر دلخواه خود عکس بگیرد. البته این نکته را در نظر بگیرید که عکاسی در شب، دوربین با کیفیت نیاز دارد اما اگر شرایط عکس گرفتن برای شما فراهم نبود و عکس را در روز از منظره گرفتید، می توانید به سرعت برای تبدیل روز به شب در فتوشاپ اقدام کنید و منظره دلخواه خود را به شب تبدیل کنید.

در این مطلب با بهره گیری از دانش مدرس حسین فتوت خواه، قصد داریم دانش تبدیل روز به شب در فتوشاپ را در اختیار شما قرار دهیم. این شما و این گنج تجربیات ما. در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید صحنه شهری روزانه خود را با استفاده از لایه ها و ماسک به یک صحنه شبانه تبدیل کنید. همچنین ما چند نکته در مورد جزئیاتی که باید برای تأثیر واقعی تر انجام دهید، به شما می دهیم. اما ابتدا می خواهم ایده پشت این تکنیک را توضیح دهیم تا بتوانید تبدیل روز به شب در فتوشاپ را در انواع تصاویر اعمال کنید.

 

در این قسمت ویدیو آموزش تبدیل روز به شب در فتوشاپ را با دقت مشاهده نمایید و موارد تکمیلی را نیز می توانید در قسمت پایین تر به صورت متنی مطالعه کنید.

 

 

در نظر گرفتن شب آبی و نور زرد در تبدیل روز به شب در فتوشاپ

شاید متوجه شده باشید که نورهای مختلف دارای رنگهای مختلف هستند. غروب آفتاب ظهر سرخ و گرمتر از نور خورشید است. چراغ رومیزی اتاق خواب شما زردتر از نور فلورسنت یک ساختمان اداری است و غیره. این در واقع دمای رنگ نامیده می شود و با درجه کلوین اندازه گیری می شود. شما می توانید تصاویر را به طور کامل در این مقیاس دمای رنگ مشاهده کنید. همچنین می توانید با استفاده از آن، با رنگ آمیزی تصویر خود شب را شبیه سازی کنید.

چگونه تبدیل روز به شب در فتوشاپ را انجام دهیم؟

ابتدا باید نور روز سفید را به آبی تیره تغییر دهید که با افزودن یک لایه آبی متناسب با نور شب باشد. شما می توانید این کار را به روش های مختلف انجام دهید، اگرچه می توانید ساده ترین راه را با انتخاب لایه -> New Adjustment Layer -> Color Lookup…  از فهرست پیدا کرده و روی OK کلیک می کنید. از پانل Properties ، منوی کشویی بالایی را باز کرده و گزینه ای را انتخاب کنید که رنگ آبی به شما بدهد مانند Moonlight ، Foggy night یا Night from Day که صحنه های شب را برای شما می توانند پیاده سازی کنند.

اگر تجربه بیشتری در این زمینه دارید و می خواهید کنترل کاملی بر تبدیل روز به شب در فتوشاپ داشته باشید، می توانید با یک فایل RAW کار کنید. در بالای پانل تنظیمات پنجره ACR یک نوار لغزنده قرار دارد که می توانید دمای رنگ را در آن تنظیم کنید. همچنین می توانید مطابق مقیاسی که قبلاً ذکر کردم ، مقادیر درجه کلوین مورد نظر خود را وارد کنید.

تبدیل روز به شب در فتوشاپ
منظره در روز

روشن کردن چراغ ها در تبدیل روز به شب در فتوشاپ

یک لایه دیگر ایجاد کنید که زرد یا مغناطیسی باشد. اگر از Adjustment Layers استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که ابتدا نسخه اصلی را کپی کنید و سپس رنگ را در بالای آن اضافه کنید. اگر در نظر دارید تبدیل روز به شب در فتوشاپ را به سبک لایه تنظیم Color Lookup انجام دهید، Edgy Amber یا Candlelight را انتخاب کنید. پس از ورود به آن، لایه تنظیم را با کپی که از نسخه اصلی ایجاد کرده اید، ادغام کنید. اگر این کار را از ACR انجام می دهید، تنها لایه خود را کپی نکنید. در عوض از گزینه Create a New Smart Object via Copy استفاده کنید، در غیر این صورت لایه اول نیز زرد می شود. با کلیک راست روی لایه و انتخاب آن از فهرست می توانید این گزینه را پیدا کنید.

سپس روی تصویر کوچک دوبار کلیک کنید تا دوباره ACR باز شود و نوار لغزنده را به سمت زرد بکشید. اکنون باید یک ماسک به این لایه زرد اضافه کنید. این کار را می توانید با کلیک روی دکمه Layer mask در پایین پانل انجام دهید. پس از ایجاد آن، در پنل Properties بر روی برعکس کردن کلیک کنید. ما این کار را به این روش انجام می دهیم زیرا ماسک سفید تمام مطالب را نشان می دهد و ماسک سیاه همه آنها را مسدود می کند.

تبدیل روز به شب در فتوشاپ
منظره در شب

تنظیم رنگ زرد در تبدیل روز به شب در فتوشاپ

رنگ زرد مربوط به نور تنگستن لامپ است که می توانید برای رنگ آمیزی ستون لامپ، پنجره ها و هر منبع نور دیگری که ممکن است در طول شب در دسترس باشد، استفاده کنید. این منابع را شناسایی کرده و با استفاده از ابزار قلم موی رنگ آمیزی، لایه Layer Mask را با قلم مو سفید تنظیم کنید.

برای پنجره ها، می توانم با راهکاری آسان تر تمام مستطیل را رنگ آمیزی کنم و سپس تقسیم ها را با قلم موی سیاه و سفید ترسیم کنیم. علاوه بر این، این کار برای هرگونه اصلاح تصویر به طور مفصل نیز کاربردی است. اگر تابلویی را نقاشی کردید، رنگ قلم مو را به سیاه تغییر دهید و دوباره روی آن رنگ بکشید تا پوششی تاریک بر روی آن ایجاد کنید. به همین دلیل است که ما از ماسک استفاده می کنیم. این کار مخرب نیست و شما به راحتی می توانید به عقب و جلو بروید.

تاریک کردن محیط اطراف در فتوشاپ
تبدیل روز به شب در فتوشاپ

تبدیل روز به شب در فتوشاپ به شما بستگی دارد که می خواهید به چه مقدار روی تصویر کار کنید و آن را متحول کنید. به خاطر داشته باشید که هرچه جزئیات بیشتری را در تصویر به کار گیرید، اثر واقع بینانه تر به نظر می رسد. به عنوان مثال لامپ به دیواری که بر روی آن آویزان است کمی نور می افکند، بنابراین شما می خواهید آن قسمت را نیز روشن کنید. با همان ابزار قلم مو که از آن استفاده می کنید، میزان opacity را از گزینه Options کاهش دهید و دیواری را که در آن نور وجود دارد، رنگ کنید. با فاصله گرفتن از منبع نور، میزان کدورت را کاهش دهید.

 

برای آموزش افکت Color Lookup در فتوشاپ کلیک کنید

سطوح بازتابنده در تبدیل روز به شب در فتوشاپ

بخش اعظم دیگر، سطوح بازتابنده است زیرا نور به آنها بازتاب می شود. در این مثال آب موجود در کانال ها باید نور را منعکس کند اما ممکن است برای ماشین ها یا گودال ها نیز لازم باشد، بنابراین صحنه خود را زیر نظر داشته باشید و آن ها را نیز نقاشی کنید. اگر سطوح بازتابنده را در تصویر دارید، برای تبدیل روز به شب در فتوشاپ از چیزی غیر از لایه و ماسک نمی توانید استفاده کنید.

امیدوارم از این تکنیک لذت برده باشید. من به شما توصیه می کنم بیرون بروید و چند عکس در شب تهیه کنید تا بتوانید نحوه نوردهی، تن رنگ و میزان آن را تنظیم کنید. هرچه بیشتر آن را درک کنید، بهتر می توانید آن را در تولید تصاویر بهتر از شب و روز تکرار کنید. اگر برای شروع به راهنمایی نیاز دارید، بهتر است یک راهنمای عکاسی را مطالعه کنیدو از صحنه های شبانه که به صورت دیجیتالی ایجاد شده اند، الهام بگیرید.

 

در نهایت باید گفت شما برای تبدیل روز به شب در فتوشاپ باید موارد زیادی را در تصویر در نظر بگیرد که شامل نور زرد، میزان تابش نور در تصویر و چراغ های استفاده در تصویر می باشد. البته ناگفته نماند شما باید تا حدودی به عکاسی در شب و روز آشنایی داشته باشید.

 

جهت امورش تکمیلی می توانید به ویدیو آموزشی رایگان ما در آپارات مراجعه کنید.

این نوشته منتشر شده در بیشتر بدانیم می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.