آموزش ساخت بوكه در فتوشاپ

نماي بوکه چیزی جز قسمت تار تصویر خارج از فوکوس نیست. این افكت به طور معمول در عکس بیشتر به صورت منابع نور در اطراف يك موضوع اعم از انسان يا گل دیده می شود. در طراحي عكس ها، این افكت به تمرکز روی كردن يك شی می پردازد، در عين حال پس زمینه را از نظر بصری جذاب می کند. در اين مقاله قصد داریم با آموزش ایجاد افکت بوکه ، اين نماي زیبا را به شما آموزش دهيم. قبل از شروع آموزش ایجاد افکت بوکه ، بد نيست نگاهی داشته باشيم به آنچه که طي مراحل ايجاد بوكه در فتوشاپ، مورد استفاده قرار مي گيرد. این شما و این گنج تجربیات ما كه توسط مدرس با تجربه آقاي حسین فتوت خواه انجام مي شود.

ایجاد قلم مو براي ساخت بوكه در فتوشاپ

  • مرحله 1: فتوشاپ را باز کرده و صفحه جدیدی ایجاد کنید

برای ایجاد افكت بوکه، ابتدا باید یک برس بوکه ایجاد کنیم. بنابراین با این کار شروع کنید. فتوشاپ را باز کرده و با جزئیات زیر پرونده جدید ایجاد کنید:

File> New

آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ
مرحله یک
  • مرحله 2: تنظیم قلم مو

اکنون ابزار Elliptical Marque Tool را انتخاب کنید و با استفاده ازShift  یک دایره رسم كنيد، به طوري كه در بوم قرار بگیرد. به Edit> Stroke بروید و ضربدر مرکز سیاه را با 5px  تغيير کنید. شبیه تصوير زير خواهد شد.

آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ
مرحله 2

اكنون با استفاده از كليدهاي Shift + Ctrl + N یک لایه جدید ایجاد کنید  و اگر ناحيه اي را انتخاب نکرده اید با استفاده ازCtrl   وکلیک، آن را انتخاب کنید. مشابه تصاویر کوچکي كه در لایه های قبلی ايجاد كرديد، در اين لايه نيز ایجاد کنید. این لایه جدید را با رنگ سیاه پر کرده و میزان تیرگی آن را به 30٪ تغییر دهید. در نهايتCtrl + E را فشار دهید تا لایه ها با يكديگر ادغام شوند.

بوکه در فتوشاپ
مرحله 2
  • مرحله 3: استفاده كمتر از برس جدید

پس از اينكه قلم مو را ایجاد کرديد، حالا به Edit> Define Brush Preset بروید و مانند افکت بوکه نامی به قلموی خود بدهید و آن را ذخیره کنید. اکنون كه برس جديد ایجاد شد، می توانید آن را در صفحه قلم مو Windows> Brushes یا با استفاده از كليد F5 آن را مشاهده کنید.

آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ
مرحله 3
  • مرحله 4: یک فایل جدید ایجاد کنید و ویرایش را شروع کنید

یک فایل جدید New> File با جزئیات زیر ایجاد کنید و یک لایه جدید با استفاده از كليدهاي Shift + Ctrl + N در آن ایجاد کنید.

بوكه در فتوشاپ
مرحله 4

قلم مو را از پنل قلم موها انتخاب کنید، رنگ پیش زمینه را با اندازه قلم مو 40px  به #0054a6 رنگ دلخواه تغییر دهید. حالا تنظیمات قلم مو را به صورت زیر تغییر دهید.

آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ
بوكه در فتوشاپ
  • مرحله 5: ایجاد بوكه در فتوشاپ

با تنظیمات بالا چند دایره بوکه رسم کرده و میزان شفافيت لایه را به 30٪ تغییر دهید.

بوكه در فتوشاپ
مرحله 5
  • مرحله ششم: افزودن Blur Effect و دايره های بوکه بیشتر

لایه مورد نظر كه در آن بوكه ها را رسم كرديد، انتخاب کرده و به Filter> Blur> Gaussian Blur بروید. تاری را با شعاع 5px  انتخاب کنید. مجدداً یک لایه جدید ایجاد کنید و برس خود را انتخاب کرده و اندازه آن را به 91px  تغییر دهید. چند حلقه بوکه روی لایه جدید بکشید.

آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ
مرحله 6

Gaussian Blur را با شعاع 3px  در این لایه تنظيم کنید.

  • مرحله هفتم: آخرین مرحله

لایه قبلی را انتخاب کرده و Gradient Map را اضافه کنید. براي اين منظور به مسير> Adjustments> Gradient Map یا Windows> Adjustments> Gradient Map همانطور که در زیر نشان داده شده است، برويد.

بوكه در فتوشاپ
مرحله 7

اکنون آرم یا نام خود را به آن اضافه کنید. شما با موفقیت یک اثر بوکه زیبا ایجاد کرده اید. شما ممکن است با رنگ های مختلف اين كار را انجام دهيد و نما های جذاب بیشتری ایجاد کنید.

بوكه در فتوشاپ
بوكه در فتوشاپ

برای آموزش تبدیل روز به شب در فتوشاپ کلیک کنید

ايجاد افكت بلوري از بوكه در فتوشاپ

با آموزش ایجاد افکت بوکه می توانید تصویر را بلور هم کنید. يكي از ساده ترین راه هاي ایجاد پوشش بوكه در فتوشاپ، استفاده از فیلتر Field Blur با مسيرFilter> Blur Gallery> Field Blur  است كه براي شما ديد تار ايجاد مي كند. این تاری حاوی یک بخش نما است که به شما اين امکان را می دهد تا خارج از مناطق روشن و در مناطق تاريك، تصاویر بوکه ایجاد کنید. همچنين مي توانيد از تب افكت ها برای ایجاد پوشش های بوکه اي استفاده كنيد.

بوكه در فتوشاپ
بوكه در فتوشاپ

براي  ایجاد افکت بوکه ، محتوا و نوع عکس مهم نیست. تنها موردي كه بايد بيش از هر چيزي به آن در انتخاب تصاوير توجه كرد، اين است كه تصاویر خیلی روشن نباشند. در اینجا مثالی از شکل افكت ها و تنظیماتی که برای ایجاد افكت بوكه در فتوشاپ استفاده کنید، آورده شده است. اگرچه این آموزش هر آنچه نياز داريد در مورد پوشش بوكه در فتوشاپ بدانيد دارد اما ما می خواهیم با ایجاد افكت های جالب دیگر این پروژه را گسترده تر كنیم.

  • افكت خورشید شعله ور براي ايجاد بوكه در فتوشاپ

رنگ زمينه را با استفاده از یک لایه تنظیم رنگ انتخاب کنید. به اين ترتيب شما می توانید درجه رنگ را با استفاده از لایه تنظیم رنگ بر روی تصویر اعمال کنید. با ابزار Sharpen چشمها را تیز کنید. این یک تکنیک سریع و ساده است که به شما نتایج عالی می دهد!

  • فیلتر لنز برای اعمال سر و صدا و ايجاد بوكه در فتوشاپ

برای نهایی کردن تصویر، یکی از روشهای ايجا سروصدا يا آهنگ سازي را در اينجا به شما خواهيم گفت. با استفاده از دانه یا نویز فیلم روی عکس و با افزودن سطح فوق العاده ای از واقع گرایی، همه را با هم تركيب كنيد. اين كار را مي توانيد با استفاده از فیلتر Lens Blur برای اضافه کردن نویز انجام دهيد ، زیرا به شما اين امکان را می دهد تا در صورت لزوم همزمان تاری را نيز ایجاد کنید.

نتیجه نهایی آموزش ایجاد افکت بوکه در فتوشاپ

برای ایجاد افكت بوکه در عکس های خود، باید نور بوکه، رنگ بوکه و محدوده نور را تنظیم کنید. برای تنظیم اندازه بوكه در فتوشاپ با استفاده از نوار لغزنده Blur تاری را اضافه یا کم کنید. افزودن تاری بیشتر، دایره های بوکه را بزرگتر می کند. با استفاده از حالت های ترکیب نيز مي توانيد پوشش های بوکه را اعمال کنید. پس از ایجاد پوشش بوکه، می توانید با استفاده از حالت ترکیبیScreen ، آن را روی هر تصویری اعمال کنیدکه پیکسل های تیره را پنهان می کند و تصاویر روشن را نشان می دهد. همچنين می توانید از تنظیمات هر لایه اي که درخشندگی را تنظیم می کند، برای کنترل ترکیب استفاده کنید. در تصوير بالا از سطح Levels Adjustment Layer برای کنترل شدت پوشش بوكه در فتوشاپ استفاده شده است.

جهت آموزش تکمیلی می توانید به ویدیو آموزشی رایگان ما در آپارات مراجعه کنید .

این نوشته منتشر شده در بیشتر بدانیم می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.