تنظیم رنگ در فتوشاپ برای چاپ

تنظيم رنگ در فتوشاپ برای افرادی که با تصاویر RGB کار مي كنند يا در فتوشاپ ایجاد مي كنند و چه با دوربین دیجیتال یا اسکنر اين تصاوير را گرفته اند، يك نياز ضروري به حساب مي آيد. در نهايت پس از طراحي هاي مختلف ممكن است بخواهید تصاویر را با استفاده از چاپگر جوهر افشان چاپ کنید. در اين مطلب قصد داريم به ضرورت تنظیم رنگ در فتوشاپ براي چاپ صحبت كنيم . این آموزش توسط مدرس حسين فتوت خواه تدريس مي شود. اين شما و اين گنج تجربيات ما كه در اختيار شما قرار مي دهيم.

مدیریت رنگ يا تنظیم رنگ در فتوشاپ چیست؟

مدیریت رنگ به فناوری و فرآیندهای مورد استفاده برای اطمینان از چاپ رنگها عين طراحي اشاره دارد. هیچ دستگاه نمایشگری یا چاپگری نمی تواند طیف روشنایی و رنگی را که چشم انسان می تواند ببیند نشان دهد و هیچ دو دستگاهی محدوده روشنایی و رنگ یکسانی را نشان نمی دهند. علاوه بر این دستگاه های مختلف از همان نوع متفاوت پاسخ می دهند. اگر بدون تغییر تنظیمات نرم افزار، کاغذ را در چاپگر قرار دهید  و چاپ كنيد، تصاویر در کاغذ متفاوت به نظر می رسند . اين مشکل ضرورت تنظیم رنگ در فتوشاپ براي چاپ را ايجاد مي كند.

مدیریت رنگ این مسائل را برطرف می کند و شما مي توانيد با داشتن حداقل تجهیزات و صرف زمان کمی در برخی از روشهای ساده، نتایج کاملا خوبی کسب کنید. اگر به نتیجه ای با دقت فوق العاده و قابل اندازه گیری نیاز دارید، روشها و تجهیزات پیچیده تری لازم است. همیشه بین نمايش مانیتور و چاپ نهايي تفاوت هايي وجود دارد. از همه مهمتر، مدیریت رنگ باعث می شود که این اختلاف سازگار و قابل پیش بینی باشد. ممكن است چاپ های شما گاهی سبز و گاهي صورتی یا غیرقابل پیش بینی تیره یا روشن باشند و اين نتيجه دلخواه شما نخواهد بود.

CMYB
CMYB

شناخت مشخصات رنگ براي تنظيم رنگ در فتوشاپ

تنظیم رنگ در فتوشاپ بر اساس استفاده از پروفایل های رنگی است. برای اهداف چاپ، دو نوع نمایه رنگ وجود دارد:

 • نمایه های دستگاه با دستگاه هايي مانند نمایشگر یا چاپگر و جوهر و کاغذ خاص مرتبط هستند. آنها توصیف می کنند که چگونه آن دستگاه رنگ را نشان می دهد . همچنین چه رنگ هایی را می تواند و نمی تواند نمایش دهد.
 • نمایه های کاری با سندی كه در فتوشاپ مرتبط هستند، مانند تصویری که توسط دوربین دیجیتال گرفته شده است. آنها توصیف می کنند که چگونه مقادیر RGB در سند با رنگهای واقعی که مشاهده می کنیم مطابقت داشته باشند . همچنین تعیین می کنند که کدام رنگها می توانند در سند نشان داده شوند. نمایه کاری یک سند هنگام ایجاد آن سند تنظیم می شود، خواه یک فايل JPEG از دوربین دیجیتال یا اسکنر باشد، خواه سند جدیدی باشد که در فتوشاپ ایجاد شده یا سندی که با باز کردن تصویر خام دوربین دیجیتال در Adobe Camera Raw ایجاد شده است. دو پروفایل کار رایج sRGB و AdobeRGB هستند.
  setting
  تنظیم رنگ در فتوشاپ

  AdobeRGB می تواند رنگ های بیشتری از sRGB را نشان دهد. به طور خاص شامل رنگ های اشباع بیشتری است که چاپگرهای جوهر افشان می توانند چاپ کنند. این نمایه بیشتر برای چاپگرهای میان رده مناسب است. بنابراین اگر قصد دارید تصاویر خود را با چاپگر جوهر افشان چاپ کنید، ممکن است بخواهید از AdobeRGB به عنوان فضای کار خود استفاده کنید .  sRGB کمتر از AdobeRGB می تواند رنگ را نشان دهد و چاپگرهای جوهر افشان می توانند بسیاری از آن رنگها را چاپ کنند. این نمایه برای همه چاپگرها بهترین است. بنابراین اگر از sRGB استفاده کنید، هرگز رنگهای اشباع تری را مشاهده نخواهید کرد.

   

  نکاتی برای تنظيم رنگ در فتوشاپ و چاپ رنگ بهتر

  در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد كه از ميان آنها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

  • یک محیط روشنایی منطقی و سازگار برای مانیتور مورد استفاده و ویرایش تنظیم کنید.
  • نور کم که ميزان آن زیاد تغییر نمی کند و هیچ منبع نوری به طور مستقیم روی صفحه نمی افتد ایده آل است. برعکس، بدترین زمان ممکن است زماني باشد که در آن صبح و بعد از ظهر خورشید به مانیتور شما بتابد.
  • هر 6 ماه یا همین حدود مانیتور را تنظيم و کالیبره کنید.
  • حتی کم هزینه ترین کالیبراتورهای مانیتور مدرن نتایج دقیق تر و سازگار تری نسبت به توابع کالیبراسیون نرم افزار تعبیه شده در سیستم عامل macOS و ویندوز ارائه می دهند. در عوض، نتایج بهتر از کالیبراسیون نکردن مانیتور شما خواهد بود.
  • از هر روشی که براي تنظیم رنگ در فتوشاپ استفاده می کنید، نتیجه نمایشگر مانیتور شما با آن تنظیمات خواهد بود. دفعه بعدی که فتوشاپ را راه اندازی مي کنید، از نمایه تازه ایجاد شده شما استفاده می کند. تنظیمات موجود در مانیتور خود را پس از نمایه سازی تغییر ندهید . به طور خاص، تنظیمات روشنایی، کنتراست یا رنگ را تغییر ندهید. اگر تنظیمات را تغییر دهید یا فضای روشنایی را به میزان قابل توجهی تغییر دهید، باید مراحل پروفایل را تکرار کنید.تنظیم رنگ در فتوشاپ
   • صفحه نمایش داخلی لپ تاپ برای بدست آوردن تطابق رنگی خوب با چاپ مناسب نیست.
   • تنظیم رنگ در فتوشاپ به مانیتور پروفایل شده نیاز دارد. تنظیمات آن باید به همان روشی که پروفایل ایجاد شده تنظیم شود. صفحات نمایشگر لپ تاپ نسبت به مانیتورهای رومیزی با کیفیت می توانند غیر یکنواخت با رنگ و روشنایی متفاوت در قسمت های مختلف صفحه باشند .( بسیار روشن تنظیم می شوند و یا روشنایی آنها به طور خودکار بر اساس نور محیط تغییر می کند.) این برای مرورگر وب در فضای روشن و کافی شاپ عالی است اما چاپهای شما همیشه تیره به نظر می رسند . یا بدتر ؛ گاهی اوقات خوب، گاهی کمی تاریک و گاهی خیلی تاریک خواهند بود.
   • مطمئن شوید که نمایه هایی برای چاپگر و ترکیبات کاغذی که استفاده خواهید کرد، دارید.
   • این کار را هنگام شروع استفاده از نوع جدیدی از کاغذ چاپ انجام دهید. امروزه اکثر چاپگرهای جوهر افشان مخصوصاً آنهایی که برای تصویربرداری استفاده می شوند و نه کار تجاری، دارای پروفیل های مناسب برای انواع مختلف کاغذ توصيه شده توسط سازنده چاپگر هستند . این پروفایل ها به همراه نرم افزار چاپگر نصب می شوند. اگر از نوع جدیدی از کاغذ یا کاغذی که توسط سازنده چاپگر توصيه نشده است استفاده می کنید، باید نمایه ای را از وب سایت سازنده کاغذ یا منبع دیگری تهیه کنید.
   • از جوهر ارزان در چاپگر جوهر افشان خود استفاده نکنید. جوهر چاپگر جوهر افشان گران است اما برای چاپ کم حجم و با کیفیت بالا هیچ جایگزینی ارزاني ندارد.
   • برای مشاهده چاپ ها، یک محیط روشن در نزدیکی مانیتور خود آماده کنید.

شما به فضایی نزدیک مانیتور خود احتیاج دارید که دارای نور مناسب برای مشاهده چاپ باشد. ترجیحاً مشابه نوری باشد که در نهایت در آن چاپ را مشاهده می كنيد و در نزدیکی مانیتور باشد تا بتوانید هر دو آنها را مقايسه کنید.تصویر راهنما

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، چاپهای شما هرگز دقیقاً با مانیتور شما مطابقت نخواهند داشت، زیرا:

    • مانیتور نور ساطع می کند و چاپ نور را منعکس می کند.
    • این چاپ بسته به نوری که در آن مشاهده می شود تا حدودی متفاوت به نظر می رسد. (در اثر نور تابشی، نور غیر مستقیم خورشید و فلورسانس متفاوت به نظر می رسد.)
    • مانیتور و چاپگر نمی توانند نمایانگر همه رنگهای یکسان باشند و طیف روشنایی یکسانی از نور و تاريكي منعكس كنند. به عنوان مثال مانیتور می تواند برخی از رنگهای آبی و بنفش مایل به قرمز را ایجاد کند که چاپگر شما نمی تواند آنها را چاپ کند؛ مخصوصاً اگر روی کاغذ مات چاپ می کنید. این نمایشگر می تواند تفاوت روشنایی بسیار بیشتری از سیاه و سفید نسبت به چاپگر نشان دهد. چاپگر احتمالاً می تواند رنگ سبز و سبز تیره را که مانیتور نمی تواند نمایش دهد چاپ کند. تنظیم رنگ در فتوشاپ بسیاری از رنگهای موجود در سند را اصلاح می کند تا بهترین نتیجه کلی را در هر دستگاه گرفت. قابل توجه است كه تنها رنگهایی که بیش از حد اشباع شده اند برای نمایش در یک دستگاه خاص و جایگزینی با نزدیکترین رنگ نشان داده شده، نیست.
    • از تنظیم رنگ در فتوشاپ استفاده کنید تا ایده بهتری از شکل چاپ خود دریافت کنید.
    • اگر مانیتور خود را کالیبره کرده اید، آنچه فتوشاپ در صفحه به شما نشان می دهد، دقیق ترین نمایش ممکن سند شما است. سپس اگر آن سند را با استفاده از نمایه مناسب چاپ مي کنید، دقیق ترین سند خود را که چاپگر می تواند چاپ کند، چاپ کنيد.
     تنظیم رنگ در فتوشاپ
     تنظیم رنگ در فتوشاپ

      

برای آموزش تنظیم وضوح عکس در فتوشاپ کلیک کنید

 

مشاهده تنظيم رنگ در فتوشاپ

برای دیدن تنظیم رنگ در فتوشاپ سند خود، View > Proof Setup > Customرا انتخاب کنید و موارد گفته شده را به شرح زیر تنظیم کنید:

 • نمایه چاپگر و کاغذی را که می خواهید چاپ کنید، انتخاب کنید.
 • شماره رنگهای RGB را حفظ کنید.
 • Rendering Intent يا سنجش رنگ ادراکی یا نسبی كه معمولاً تفاوت زیادی بین این موارد مشاهده نخواهید کرد . اما موردی که انتخاب می کنید باید با آنچه در هنگام چاپ سند انتخاب می کنید، مطابقت داشته باشد
 • جبران نقطه سیاه انتخاب شود.
 • شبیه سازی رنگ کاغذ انتخاب شود.
 • Simulation Ink Black را انتخاب و سپس روی تأیید کلیک کنید.

این تنظیمات را برای این ترکیب خاص کاغذ و چاپگر آماده می کند. برای روشن و خاموش کردن عیب یابی نرم و برای تنظیم رنگ در فتوشاپ، View> Proof Colors را انتخاب کنید. در عین روشن بودن نرم افزار می توانید هرگونه ویرایشي روي آن را انجام دهید.

جهت آموزش تکمیلی میتوانید به ویدیو آموزشی رایگان ما در آپارات مراجعه کنید

این نوشته منتشر شده در بیشتر بدانیم می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.