ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ  به چه کاری می آید؟

ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ، یک ابزار برای انتخاب شکل های بیضوی، از جمله شکل های مدور طراحی شده است. مواردی مانند ساعت، ماه و همچنین توپ را می توانید به راحتی با استفاده از این ابزار انتخاب کنید. ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ، از استاندارد ترین ابزار برای انتخاب و معمولاً یکی از مفید ترین و کارآمد ترین ابزار است. ابزار marquee به شما امکان ترسیم بر اساس اشکال هندسی مثل مستطیل و همچنین بیضوی را می دهد.

برای انتخاب، کافی است روی آن کلیک کرده و ماوس را بکشید تا این اتفاق بیفتد. ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ در سری جدید فتوشاپ ها دارای برخی از قابلیت های غیرمنتظره است که انتخاب دقیق در تصویر و همچنین انتخاب آزاد را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. این شما و این گنج تجربیات ما با تدریس آقای حسین فتوت خواه که با آموزشی راحت و آسان همه گفتنی ها را به شما خواهند گفت. فرقی نمی کند مبتدی باشید یا حرفه ای، برای پیشرفت همیشه نیاز به آموزش های جدید و به روز رسانی اطلاعات می باشد.

ابزار elliptical marquee tool

ابزار elliptical marquee tool

ابزار elliptical marquee tool

ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ

طراحان ضمن طراحی در فتوشاپ، به طور حتم نیاز به انتخاب بخشی و استخراج عناصر خاصی از یک طرح یا تصویر دارند. به طور کلی لازم می شود پس زمینه تصویر را حذف کنید یا قسمت خاصی از تصویر را برش دهید؟ بله! قطعا با آن مواجه هستید که نیاز به نگرانی نیست، زیرا گزینه هایی چون ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ، برای کمک به شما وجود دارند! روش های بسیاری برای انتخاب (selections) وجود دارد که در آموزش آقای حسین فتوت خواه به اکثر آن ها پرداخته شده است. شاید برخی از ابزار ها در نظرتان بزرگ و مهم نباشند اما در نهایت متوجه خواهید شد که در صورت ترکیب با سایر ابزار ها و گزینه ها، چقدر می توانند مفید و کاربردی باشند.

این ابزار یکی از ساده ترین ابزار های انتخاب است که فتوشاپ توانسته آن ارائه دهد. اگر ابزار Marquee را از نوار ابزار نرم افزار فتوشاپ خود باز کنید، چهار گزینه مختلف برای این ابزار، با نام های زیر قابل مشاهده است:

  • Rectangular
  • Elliptical
  • Single Row
  • Single Column

گزینه Rectangular برای کشیدن اشکال مستطیلی و مربعی، Elliptical برای اشکال مدور به کار می رود و Single Row و Single Column  هر کدام به معنای تک ردیف و تک ستون اند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

 

ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ
ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ

 

ابزار single row marquee tool در فتوشاپ

ابزار single row marquee tool در فتوشاپ یک خط افقی یک پیکسلی ایجاد می کند به این صورت که یک انتخاب با عرض تصویر مورد نظر و ارتفاع 1 پیکسلی خواهید داشت. گزینه جالب دیگری در ابزار marquee  وجود دارد که با نامStyle  در نوار تنظیمات دیده می شود که در سه سبک Normal،Fixed Ratio (نسبت ثابت) و Fixed Size (اندازه ثابت) تقسیم بندی می شود. سبکNormal  به شما امکان می دهد که انتخابی در هر اندازه ای که می خواهید را ایجاد کنید و یکی از مزیت های این سبک، انعطاف پذیر بودن آن است که به ما برای ایجاد انتخاب در هر اندازه می دهد.

گاهی اوقات طراحان و عکاسان در این ابزار نیاز به ایجاد انتخابی با نسبت یا اندازه‌ی خاصی دارند، به طور مثال آن ها می خواهند یک دکمه با ابعاد 30×80 پیکسل ایجاد کنند. برای اندازه گیری این دکمه به صورت چشمی کار را برای آن ها کاملاً دشوار می کند که در این حالت به سراغ سبک Fixed Size. می روند و اعداد 30×80 را برای عرض و ارتفاع پیکسل وارد می کنند. زمانی که موس را بر روی بوم نرم افزار کلیک کنید، یک انتخاب دقیقا در همان اندازه انجام می شود. حال سبک Fixed Ratio انتخاب ها را به نسبت ثابت تغییر می دهد و عرض و ارتفاع اندازه نسبی با هم دارند. با این سبک به راحتی می توان یک انتخاب مربعی شکل داشت.

 

 

کاربرد  ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ

با ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ معمولاً ویرایش های معمولی را اعمال می کنند، یعنی می توانند پیکسل ها را برش، کپی و جای گذاری کنند و به طرح دلخواه خود برسند. این ابزار که جزء ابزار های انتخاب فتوشاپ است، عمدتا می تواند برای تعریف و تغییر منطقه خاصی از تصویر مورد نظر یا برای کپی استفاده شود.

ابزار های انتخاب در فتوشاپ مثل هایلایت کردن متن در یک محتوا عمل می کنند و برای این منظور ممکن است بخواهید که برای تعریف یک نقطه خاصی از تصویر، با این ابزار انتخاب را انجام دهید و آن را با پر کردن با رنگ یا خالی کردن اصلاح کنید. به همین صورت می توانید برای انتخاب نقطه ای که می خواهید کپی و جایگذاری انجام دهید، از این ابزار ها استفاده کنید. انتخاب ها می توانند هر اندازه و هر شکلی داشته باشند و فتوشاپ دست شما را در این زمینه باز گذاشته است. ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ مانند یک پرگار، نقطه ای از تصویر را به صورت دقیق، دایره ای برش می دهد یا انتخاب می کند و به آسانی و سریع کار را تمام می کند.

 

برای آموزش آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ کلیک کنید.

در آخر

هنگامی که می خواهید با این ابزار کار کنید، کافی است که موس را از گوشه ای به گوشه دیگر بکشید تا دایره و بیضی مورد نظر شما کشیده شود. ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ دقیقا مانند آموزش هایی است که تاکنون در مورد ابزار Rectangle Tool در سایت ما با گنجینه تجربیات ما یاد گرفته اید. با این ابزار کافی است کلیک کنید تا یک دایره ایجاد شود و حتی می توانید آن را با هر رنگی که می خواهید رنگ آمیزی کنید. نمی توان به راحتی از ابزار elliptical marquee tool در فتوشاپ عبور کرد، زیرا در کنار سادگی و آسانی اش، یک ابزار کاربردی و مهم در فتوشاپ است که طراحان از آن برای طراحی بنر ها و لوگو ها استفاده می کنند.

جهت آموزش تکمیلی میتوانید به ویدیو آموزشی رایگان ما در آپارت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *