فتوشاپ، کشیدن و ویرایش اشکال را آسان می کند. یکی از بهترین ابزار ها برای کشیدن اشکال، rectangle tool  است. با این ابزار می توان اقدام به طرح اشکالی مانند مستطیل کرد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با  Rectangle tool  در فتوشاپ + ویدیو آموزشی آشنا سازیم. این شما و این گنج تجربیات ما با حسین فتوت خواه در لرنینگ24

ویدیو آموزشی این مقاله در یوتیوب
کشیدن مستطیل و مربع در فتوشاپ

 

ایجاد اشکال

برای ایجاد اشکال در فتوشاپ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابزار Shape را انتخاب کنید.

در نوار ابزار، روی نماد گروه ابزار Shape ( ) کلیک کنید و  نگه دارید تا گزینه های مختلف ابزار نمایش داده شود: مستطیل، بیضی، مثلث، چند ضلعی، خط و  شکلی دیگر. ابزاری را برای شکلی که می خواهید ترسیم کنید انتخاب کنید.

ابزار اشکال هندسی فتوشاپ
ابزار اشکال هندسی فتوشاپ
 1. گزینه هایی را برای ابزار Shape تنظیم کنید.

با مرحله دوم از Rectangle tool  در فتوشاپ + ویدیو آموزشی همراه ما باشید. نوار گزینه های ابزار Shape  می توانید گزینه های زیر را تنظیم کنید:

 • حالت: یک حالت برای ابزار Shape خود تنظیم کنید: Shape، Path و Pixels .
 • Fill : رنگی را برای پر کردن شکل انتخاب کنید.
 • طرح کلی: رنگ، ضخامت و نوع طرح کلی شکل خود را انتخاب کنید.
 • عرض و ارتفاع: به صورت دستی عرض و ارتفاع شکل خود را تنظیم کنید.
 • عملیات مسیر: از عملیات مسیر برای کنترل نحوه تعامل اشکال خود با یکدیگر استفاده کنید.
 • Path Alignment : از Path Alignment  برای تراز و توزیع اجزای شکل خود استفاده کنید.
 • Path Layout : از طرح‌بندی مسیر برای تنظیم ترتیب انباشته شدن شکل‌هایی که ایجاد می‌کنید استفاده کنید.
 • گزینه‌های شکل و مسیر بیشتر: روی نماد چرخ‌دنده ( ) کلیک کنید تا به گزینه‌های شکل و مسیر بیشتری برای تنظیم ویژگی‌هایی مانند عرض و رنگ، صفحه ردیابی خود و محدود کردن گزینه‌ها هنگام ردیابی اشکال دسترسی داشته باشید.
 1. یک شکل بکشید.

با انتخاب ابزار Shape  روی بوم کلیک کرده و بکشید تا یک شکل بکشید. سپس یک لایه شکل جدید به طور خودکار در پانل لایه ها ایجاد می شود.

 • هنگام طراحی، کلید Shift را نگه دارید تا اشکال شما متناسب شود.
 • با انتخاب لایه شکل، از ابزار MoveTool   برای جابجایی شکل و تغییر موقعیت آن بر روی بوم استفاده کنید.
 • برای اندازه‌ گیری، تبدیل یا چرخش آسان شکل خود Modify > Free Transform را انتخاب کنید  یا Ctrl+T (Win) / Command+T (Mac)  را فشار دهید.
 1. ویژگی های شکل را اصلاح کنید.

شما می توانید ویژگی های قلم مو را به راحتی و مستقیماً با استفاده از کنترل های روی بوم یا با دسترسی به ویژگی های قلم مو  در پانل Properties  تغییر دهید . کنترل های روی بوم تعامل شما با اشکال را بهتر می کند.

می توانید از کنترل های تبدیل و گرد کردن بوم برای تنظیم ظاهر شکل خود استفاده کنید. میانبرهای صفحه کلید با کنترل‌ های تبدیل روی بوم مانند ابزار Transform  Photoshop  کار  می‌کنند. می توانید شعاع تمام گوشه های شکل خود را به طور همزمان تغییر دهید و Alt (Win)  یا Option  را نگه دارید.

دکمه Mac  جهت تغییر شعاع اشکال است. برای مثلث ها، حتی اگر فقط یکی را بکشید، همه زوایا تغییر می کنند. به راحتی یک شکل را با استفاده از دسته چرخش بوم بچرخانید که وقتی ماوس را روی شکل خود روی بوم می ‌برید ظاهر می‌ شود.

برای بازنشانی همه تغییرات در هر زمان ، روی نماد بازنشانی ( ) در پانل Properties  کلیک کنید.

یک شکل بکشید و از کنترل های روی بوم استفاده کنید تا به راحتی ویژگی های شکل را تغییر دهید.

وقتی شکلی را ترسیم کردید، می ‌توانید روی هر نقطه از بوم کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای ایجاد شکل ظاهر شود و تنظیمات شکل خود را تغییر دهید.

برای تغییر تنظیمات از کادر گفتگوی Create Shape  ( ایجاد مستطیل در مثال بالا) استفاده کنید.

 

 

 

 

برای آشنایی با چگونگی فیلتر تصویر داخل کادر کلیک کنید..

 

 

 

 

 پر کردن و طرح کلی اشکال

در این قسمت از مقاله Rectangle tool  در فتوشاپ + ویدیو آموزشی درباره پر کردن داخل اشکال صحبت می کنیم. برای پر کردن و ضربه زدن به اشکال، این روش سریع را دنبال کنید:

 1. در پانل لایه ها، لایه شکل را برای پر کردن یا طرح کلی انتخاب کنید.
 2. برای تنظیم طرح کلی یا نوع پر کردن شکل از یکی از روش های زیر استفاده کنید:
  1. یک ابزار Shape (کلید U را فشار دهید) از نوار ابزار انتخاب کنید. از نوار گزینه های ابزار، Fill  یا Stroke  را انتخاب کنید.
  2. در پانل  Properties روی گزینه Fill Type  یا Stroke Type  کلیک کنید.
 3. از منوی کشویی، یک گزینه Fill یا Stroke  را انتخاب کنید: رنگ ثابت ، گرادیان ، یا الگو.

Solid Color  : این لایه شکل را با رنگ پیش زمینه انتخاب شده پر یا طرح می کند. از Color Picker  یا Color Presets  برای انتخاب رنگ دیگری استفاده کنید.

Gradient: یک گرادیان از پیش تنظیم شده را انتخاب کنید یا روی گرادیان کلیک کنید تا Gradient Editor نمایش داده شود. سایر گزینه های گرادیان را تنظیم کنید:

 • زاویه نشان دهنده زاویه اعمال گرادیان است.
 • Invert جهت رنگ گرادیان را معکوس می کند.
 • Style شکل گرادیان را مشخص می کند.
 • مقیاس، ابعاد گرادیان را تغییر می دهد.
 • Snap to Layer از کادر محدود لایه برای محاسبه گرادیان پر استفاده می کند. می توانید آن را در پنجره تصویر بکشید تا مرکز شیب حرکت کند.

انتخاب الگو

یک الگو را از منوی زمینه انتخاب کنید و سایر گزینه های الگو را تنظیم کنید:

 • زاویه، نشان دهنده زاویه ای است که الگو در آن اعمال می شود. انتخابگر زاویه را روی درجه خاصی تنظیم کنید یا به صورت دستی یک مقدار زاویه وارد کنید تا طرح شما به زاویه دلخواه بچرخد.
 • مقیاس، ابعاد الگو را تغییر می دهد. مقداری را وارد کنید یا نوار لغزنده مربوطه را حرکت دهید.

رسم یک شکل سفارشی

در ادامه Rectangle tool  در فتوشاپ + ویدیو آموزشی باید گفت که می توانید اشکال سفارشی را با استفاده از شکل های موجود در نسخه سفارشی شکل بکشید یا یک شکل یا مسیر را ذخیره کنید تا به عنوان یک شکل سفارشی استفاده کنید.

 1. ابزار Custom Shape  را از نوار ابزار Shape tools  انتخاب کنید .
 2. برای مشاهده تمام اشکال سفارشی همراه با فتوشاپ، روی نماد چرخ دنده در سمت راست انتخابگر شکل سفارشی در نوار گزینه های ابزار Shape کلیک کنید. لیست اشکال موجود نمایش داده می شود. شکل دلخواه خود را انتخاب کنید.
 3. اگر نمی توانید شکل مورد نظر خود را پیدا کنید، روی نماد چرخ دنده در پانل انتخاب شکل سفارشی کلیک کنید و گزینه Import shapes را انتخاب کنید تا شکل مورد نظر خود را از فایل های ذخیره شده وارد کنید.
 4. شما به راحتی می توانید ویژگی های ابزار Custom Shape خود رد مستقیماً از Shape Properties  در پانل Properties  تغییر دهید. همچنین می‌توانید از کنترل‌ های تبدیل روی بوم برای تبدیل یک شکل سفارشی و در عین حال دست نخورده جهت نگه داشتن ویژگی ‌های شکل آن استفاده کنید.
 5. برای ترسیم شکل دلخواه خود، نشانگر را در هر نقطه از ناحیه کار کلیک کرده و بکشید.

پانل Properties  بهبود یافته برای ابزار Custom Shape

شما همچنین این گزینه را دارید که Custom Shape Tool  را مستقیماً از Windows > Shapes  تنظیم کنید. هنگامی که یک شکل سفارشی را در پانل Windows > Shape  انتخاب می کنید ، قسمت از پیش تنظیم شده نیز در ابزار Custom Shape Tool > Custom Shape  انتخابگر به روز می شود.

یک شکل یا مسیر را به عنوان یک شکل سفارشی ذخیره کنید

 1. در پانل Paths، یک مسیر را انتخاب کنید.
 2. Edit > Define Custom Shape را انتخاب کنید، سپس نام شکل سفارشی جدید را در کادر محاوره ای Shape Name  تایپ کنید . شکل جدید در قسمت Shape  در نوار گزینه ها ظاهر می شود.
 3. برای ذخیره شکل سفارشی جدید در یک کتابخانه جدید، دستور Save Shapes را از منوی عرضه انتخاب کنید.
این نوشته منتشر شده در بیشتر بدانیم می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *